Rosyjskie Niebieskie w Polsce

Bardzo dziękuję Romanowi Grabarze za zebranie w całość najnowszej historii RUS-ków w Polsce oraz za szczegółowe opisanie początków tej rasy w Polsce i uwiecznienie tej historii na kartach naszej Federacji.

Serdecznie zapraszam do lektury http://www.felispolonia.eu/kot-rosyjski-niebieski-w-poszukiwaniu-polskiej-historii/

W Polsce historie kotów tej rasy zapoczątkował … pewien znaczek pocztowy.
Na adres Pani Joanny Witkowskiej przychodziła korespondencja Stowarzyszenia Hodowców Kotów Rasowych w Polsce. Na znaczku pocztowym jednego z listów było zdjęcie kota Rosyjskiego Niebieskiego.
Pani Joanna stwierdziła, że jeśli ma mieć kota to właśnie takiego! Po krótkim czasie jedna z hodowczyń o przywiozła w koszyczku półrocznego Kocurka Ragdaja i widać po nim już było, że ma zadatki na pięknego kocura.

Dość długo Ragdaj czekał na żonę.

Dla Agnieszki Bisiak i Basi Brzozowskiej (w 1991r.) pani Elżbieta Nolthing, hodowczyni kotów perskich i egzotycznych, przywiozła do Polski kotki Lidię z Kayetanki* CZ i Layle z Kayetanki*CZ oraz Ilię Akwamarin*CZ dla P. Irackiej , a wkrótce potem, do swojej hodowli, kotkę Dorine.

Tak powstały pierwsze polskie hodowle
Blue-Bis*PL – Agnieszki Bisiak, Puma*PL – Basi Brzozowskiej oraz Błękitna Rapsodia* PL p. Izabeli Irackiej .

Gdy już urodziły się pierwsze mioty trzeba było zadbać o nowych reproduktorów dla świeżo urodzonych kociąt. Przywieziono do Polski kocury Max Gałuboj z Rosji i Clif Blau Laudis z Czech.
Natomiast moi rodzice korzystając z zapoznanych wcześniej hodowli sprowadzili kocura z Dani DK* Malevitch Lavender Lad i korzystając z okazji pochwale się, że jako pierwszy w tym kraju kocur tej rasy uzyskał tytuł Europa Championa. Potem do Polski przyjechał Irwing Prince Blue Orchid z Czech i Feniks Blue Bell z Ukrainy.
Następne lata – zaowocowały importem wielu zagranicznych linii – z Holandi, Dani , Szwajcarii , USA, Niemiec, Ausrti, Czech .

Wkrótce Polska doczekała się również pierwszych kotów z polskich hodowli z zaszczytnym tytułem Europa Champion.
Pierwszy kocury EC to Nugat Blue-Bis*PL oraz Elvis Arrakis*PL (których ojcem jest Lavender) a kotki z tytułem EC to Dona Puma*PL i Dorys Puma*PL oraz Celesta Arrakis*PL ,Rapsodia Blue-Bis*PL , Tara Blue-Bis*PL i Urani Blue-Bis*PL.

PS. .w chwili obecnej zostało sprowadzonych do Polski wiele kotów importowanych z różnych krajów . Wiele hodowli dopracowało się dla swoich kotów-zarówno tych sprowadzonych jak i tych urodzonych w polskich hodowlach- wysokich tytułów. Powstały też kluby zrzeszające miłośników tej rasy np. www.ruscatclub.pl

Theme: Overlay by Kaira Copyright © 2023 Bluebis*PL
Powered by Your Effective Solution